avalehele  |  sisukord   |  Eesti keel  |  
Galerii-G kunstipreemia

Galerii – G kunstipreemia Imat SuumannileOÜ Galerii – G ühes koostööpartneri, Hollandi maalivärvide firmaga Royal Talens määras alates 1992. aastast väljaantava iga-aastase kunstipreemia Tartu maalikunstnik Imat Suumannile. Kunstipreemia väärtus on 500 eur.

Imat Suumann (sünd. 1964. aastal Tartus) alustas kunstinäitustel esinemist 1989. aastal, esimese kursuse maaliüliõpilasena Tartu Ülikoolis. Ülikooli maaliosakonna lõpetas ta 1995. aastal, olles end näidanud sedavõrd andeka ja eduka maalijana, et sai samast aastast ka Eesti Kunstnike Liidu liikmeks. Järgnevalt on Imat Suumann näidanud end ka tegusa maaliõppejõuna Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja Tartu Ülikoolis.

Imat Suumanni on alati peetud just Tartu maalijaks, sest selles linnas ta elab ja sealt ammutab ta enamiku enda maalide motiividest. See vastab ka kunstniku enesemääratlusele – ta on öelnud, et on täiesti rahul Tartu maalija staatusega ega kipugi mujale. Ometi ei piirdu tema kunstnikutegevuse retseptsioon nii kitsalt määratletud areaalis, kuigi Imat Suumanni tänavune isikunäitus Tartu Kunstimajas kandis suunavat nimetust „Ma tulen üle Toome“. Kunstikriitik Krista Piirimäe tegi selle väljapaneku pinnalt järgmise kokkuvõtliku üldistuse: „Kui XIX sajandi baltisakslaste kunst oli idülliline ja XX sajandi pallaslaste oma impressionistlik, siis Suumanni linnavaated on saavutanud eepilise mõõte.“ Õige tähelepanek, kuid just seetõttu pole Imat Suumann ainult Tartu vaimu kandja, vaid eesti kunsti traditsioonidel põhineva vaimu isikupärase arenduse kandja meie tänasesse kultuuripilti. Tema kunstiloome tähendus on ammu paistnud üle Toome ning paistmas ka väljapoole Eestit. Ja eks märk taolisest suundumusest on ka Galerii – G preemia pälvimine.2014-12-18
Galerii-G OÜ : Vabaduse väljak 6 Tallinn : 644 8971 : info[ät]galeriig.ee website by