avalehele  |  sisukord   |  Eesti keel  |  
Tee ise sõbrapäeva kingitus talgikivist!

Talgikivi, voolukivi ja vanadel maiadel ka piibukivi on kõige pehmem kivim maakeral. Ta laseb end kergelt ja kiiresti töödelda ilma suuremate jõupingutusteta, säilitades sealjuures pealispinna poleeritud oleku, mis meenutab marmorit.

Talgikivi töötelmine on ääretult lihtne, selleks ei ole vaja kalleid ja keerulisi tööriistu ega suurt füüsilist jõudu. Talgikivi kasutajate ring on väga lai, sellega saavad töötada nii lapsed, kui täiskasvanud.

Amuletid

Talgikivi on mineraal, mille põhilised koostisosad on talk ja kloriit. Talgikivi võib sisaldada ka muid erinevaid mineraale nt. karbonaate (valge või pruunikas), magnetiiti (must), kvartsi (klaasjas valge). Kivi kõvadus ja välimus sõltuvad sellest, milliseid mineraale ta sisaldab. Kivid, mille talgi sisaldus on suurem on pehmemad, need mis sisaldavad karbonaate ja serpentiine on kõvemad. Puhtas olekus on kivi värvus hele rohekas-valge. Pruun kivi on puhas talgikivi mille on pruuniks värvinud vihmavesi.

Talgikivi erikaal on ligikaudu 3g/cm3-le, mis tähendab, et ta on suhteliselt raske kivim.

Mohs’i skaala järgi on pehmeim mineraal talgikivi - nr.1 ja kõveim teemant – nr.10.

Talgikivi töötelmine on ääretult lihtne, selleks ei ole vaja kalleid ja keerulisi tööriistu ega suurt füüsilist jõudu. Talgikivi kasutajate ring on väga lai, sellega saavad töötada nii lapsed, kui täiskasvanud.

Talgikivi leidub kõikidel kontinentidel ning väga laias värvivalikus. Puhtast valgest elevaniluuni, kollakas, helerohelisest tumeroheliseni, roosa, punakas pruun, helehallist tumehallini, must. Tihtipeale on värvid omavahel segunenud. Oma loomulikus olekus – töötlemata ja kuivana – paistavad kõik kivid heledad enam-vähem valged. Kivi värvus ja muster tuleb välja alles siis kui kivi on lihvitud ja märg.

Euroopas leidub talgikivi Alpides.

Sõltuvalt kasutusalast, võib talgikivil olla erinevaid nimetusi nt. ahjukivi, potikivi, piibukivi, pitsatikivi, rasva kivi jne.

Vanimad leitud talgikivist nõud ja skulptuurid pärinevad 3500 aastast e.kr. See näitab, et talgikivi koos alabastriga on vanimad kivimid mida kasutati skulptuuride ja tarbeeesemete valmistamiseks.

Vanades kultuurides valmistati talgikivist nõusid, vaase, lampe, pliiatseid jm tarbeesemeid. Skulptuure, jahitrofeesid, ehteid, meeneid jne. Kivi kasutati ka seebi asemel (sellest ka inglise keelne nimetus „soapstone“ –seebikivi).

Ka näiteks sõja ajal, kui seepi-šampooni saada polnud kasutati kivi seebina või raputati pähe talgipulbrit.

Tugevamat talgikivi kasutati eelkõige ahjude valmistamiseks, kuna ta juhib soojust 2,5 korda paremini ja säilitab soojust 10 korda paremini kui tavaline ahjukivi. Ka tänapäeval on laialt levinud talgikivist kaminad.

Talgipulbrist valmistatakse kreeme, puudreid, lauvärve, hambapastat. Lisatakse ravimitesse, kasutatakse tööstuses, pannakse beebidele pepudele ning koroona lauale


Töövahendid.

Rasplid, liivapaber, veenõu, lapp, pintsel tolmu pühkimiseks, õli.

Kivi töötlemiseks sobivad kõik puidu ja kipsi töötlemiseks mõeldud tööriistad.

Lihvimiseks kasutatakse liivapaberit karedusega 60 – 120, poleerimiseks veekindlat liivapaberit karedusega 360-1200.


Töö käik.

Erinevalt näiteks saviga modelleerimisest, kus skulptuur ehitatakse üles, siis kivi „võetakse vähemaks“. Kui mingi tükk on juba ära võetud, siis tagasi seda enam panna ei saa.

Kuna töötlemata kivid on kaetud tagipulbriga, siis kivi värvuse teada saamiseks tuleb ta märjaks teha.

Suurt kivi tükki saab väiksemaks saagides.

 1. Anna kivile soovitud vorm kasutades erinevaid raspleid. Suuri tükke saab väiksemaks saagides. Väikesi kive võib ka ainult jämeda liivapaberiga töödelda.

 1. Kui kivi juba soovitud vormi omndab, lihvi liivapaberiga maha karedused, kasutades alguses karedamat liivapaberit (60) ja seejärel peenemat liivapaberit (120)


 1. Poleeri veekindla liivapaberiga (360-1200), aegajalt kivi ja liivapaberit vees tomust puhtaks loputades. Poleerida tuleb nii kaua, kuni kriimustusi enam näha ei ole.

 1. Kuivata kivi. Kontrolli, et ei oleks jäänud karedaid kohti ja kriimustusi. Tilguta natuke õli kivile ja masseeri see korralikult kivisse. Kuna kivi imab õli endasse võib vajadusel õlitamist korrata, kuni pealispind on läikiv.

 1. Lastega töötades kasuta tavalist läikeõli

Tugevama kaitse annab kivile vaiguõli Kantakse kivile lapiga. Peale kasutamist visata lapp minema. Sisaldab lahustit, ei soovitata lastele.

Kattev õli on valgus- ja veekindel. Sobib kasutamiseks nii sise kui välistingimustes. Kantakse kivile pintsliga. Sisaldab lahustit.

Õli-vill naturaalne lambavill, mis on niisutatud läikeõliga.


Nõuanded.


 1. Osa kivist võib töötlemata jätta, see annab sageli huvitava kontrasti poleeritud ja töötlemata pinna vahel.

 2. Kui soovid, et graveeringud paremini paistma jääks, kraabi need koha peale õlitamist veel kord üle. Siis tuleb valge talgikiht uuest välja ja graveering jääb üaremini paistma.

 1. Aegajalt tuleks laual olev tolm pintsliga kokku lükata.

 1. Pane veenõu ja veekindel liivapaber eraldi lauale. Muidu kipuvad ka tööriistad ja tavaline liivpaber vette minema.

 1. Et tarbeesemetele vastupidavamat pealispinda anda, võib selle katta spray-lakiga. Sel juhul eelnevalt õlitama ei pea.

 1. Kuna seebikivi on väga pehme, võib ta maha kukkudes katki minna. Murdunud tükki on võimalik tagasi liimida.

 1. Tilgutades kivile aroomiõli võib kivi kasutada õhuvärskendajana.

 1. Kuna kivi on looduslik, siis säilitamiseks mingeid eritingimusi ei ole. Ainus oht on talvel- kui kivi on õues ja saab märjaks ning seejärel jäätub, siis võib praguneda. Õues hoidmiseks peab korralikult töötlema katva õliga.

 1. Töö käigus tekkinud pulber on suurepärane väetis lilledele. Samuti hoiab see ära putukad ja ussid. Raputa lihtsalt pulber mullale ja „töötle“ see pinnasesse.2014-02-12
Galerii-G OÜ : Vabaduse väljak 6 Tallinn : 644 8971 : info[ät]galeriig.ee website by