avalehele  |  sisukord   |  Eesti keel  |  
Inga Heamäe isikunäitus „12 litot aastaist 1999-2007“

Inga Heamäe isikunäitus „12 litot aastaist 1999-2007“
maxit Estonia AS kunstiseinal.
Ehitusmaterjalide suurtootja- ja kaubastaja maxit Estonia AS alustas möödunud aastal koostöös Galerii-G OÜ-ga oma kontori- ja esinduskompleksis (aadressil Peterburi tee 75) eesti nüüdiskunstnike näituste korraldamist.

Järjekordse väljapanekuna avatakse 24.aprillil kell 10 Inga Heamäe isikunäitus „12 litot aastaist 1999-2007“. Ekspositsiooni keskmes on Itaalia-teemalised teosed, mille ainestik talletus kunstniku mällu ja visanditesse Väinö Tanneri Fondi (Soome) stipendiaadina Mazzano Romano külalisateljees töötades. Lõpliku, litotehnikasse viidud kuju said need graafilised lehed aga Minskis, litomeister Dmitri Molotkovi töökojas. Itaalia-ainelised teosed on rõõmsalt värvirikkad, ülemeelikudki, kuid Inga Heamäe loomingus ei puudu ka mediteerivam, hoiatavamgi pool. Näiteks sellisest suundumusest on üks viimasena valminud töist, nimetusega „H2O, Must Vesi“, mida kunstnik ise on kommenteerinud niiviisi: „Vahel on vesi must, läbipaistmatu, ohtlik. Nagu meiegi. Inimeses on vett üle poole tema kehakaalust.“

Nagu näituse pealkirigi ütleb, on kõik esitatud tööd teostatud litotehnikas. Selles tehnikas kasutatakse alusmaterjalina, millele kunstnik enda teose rasvase kriidi ja tuššiga joonistab, teatud looduslikust kivist plaate. Peale keemilist töötlust saab neilt teha tõmmiseid, kusjuures värvilises kokkutrükis (aga Inga Heamäe litod on eranditult värvilised), kasutatakse erinevatele kividele tehtud joonistusi. See tehnika on küllaltki vana, litograafiatehnika leiutas Alois Senefelder (1771-1834) 1790. aastatel ja samamoodi kasutatakse seda ka täna. Inga Heamägi on värvilise litotehnika järjekindlamaid ja taidurlikumaid rakendajaid eesti nüüdisgraafikas ja tõestab enda loominguga, et ajaloolise tehnika vahendusel saab luua uut, tänapäevast kunsti.

Inga Heamägi (sündinud 1961) õppis Tallinna kunstikõrgkoolis (toonane ERKI, tänane Eesti Kunstiakadeemia) graafika erialal aastail 1982-1988. Alates 1990.aastate algusest on ta aktiivselt osalenud rahvusvahelistel graafikanäitustel, tema litotehnikas teoseid on eksponeeritud Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Sloveenias, Poolas, Bulgaarias, Venemaal, Lätis, Leedus, Indias, Egiptuses, Tais ja Taiwanil. Kunstnik pole seejuures unustanud ka kodumaisi kunstihuvilisi – tema isikunäitusi on olnud peale Tallinna veel Tartus, Pärnus, Võrus, Kuressaares, Raplas, Jõhvis ja Tabasalus.

Inga Heamäe isikunäitus maxit Estonia AS ruumides jääb avatuks kolmeks kuuks.

Galerii-G OÜ : Vabaduse väljak 6 Tallinn : 644 8971 : info[ät]galeriig.ee website by