avalehele  |  sisukord   |  Eesti keel  |  
Jüri Arraku isikunäitus

Jüri Arraku isikunäitus maxit Estonia AS ruumides

Ehitusmaterjalide suurtootja ja -kaubastaja maxit Estonia AS kontori- ja esinduskompleksis (aadressil Peterburi tee 75) avatakse 23.oktoobril Jüri Arraku estampgraafika näitus. Väljapanek kuulub eesti nüüdiskunsti tutvustavate näituste ritta, millega maxit Estonia AS alustas koostöös OÜ Galerii G-ga aastapäevad tagasi.

Mitmekülgne kunstnik Jüri Arrak esitab seekord üht lõiku enda ulatuslikust loometööst - graafilistes tehnikais teostatud vabagraafikat. Tegemist on kunstniku kõige laiemalt levinud eneseväljenduse vormiga, mida tuntakse ja tunnustatakse paljudes riikides. Käesolev näitus koosneb kahest, teoste arvult ebavõrdsest osast. Esimeses, mahult väiksemas, on esitatud näiteid just neist, 1970.aastate algupoolel valminud graafilistest lehtedest, millest algas Jüri Arraku tõus Eesti üheks tuntumaks kunstnikuks rahvusvahelises ulatuses. Väljapaneku teosterikkam osa aga tema küpset loomingut peamiselt eelmise aastasaja lõpukümnendist.

Jüri Arrak (sünd. 1936) on lõpetanud Tallinna kunstikõrgkooli metallikunsti erialal 1966. aastal, näitustel esinemist alustas ta 1963.aastal. Tema enam kui seitsmekümnest isikunäitusest on kolmkümmend toimunud välismaal, kokku viieteistkümnes riigis: Lätis, Leedus, Ungaris, Venemaal, Ukrainas, Poolas, Soomes, Rootsis, Taanis, Islandil, Saksamaal, Kreekas, Hispaanias, USA-s, Kanadas. Kunstniku teoseid on jõudnud mitmete maade tähtsatesse kunstikogudesse, sealhulgas New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumi.

Jüri Arrak on pälvinud mitmeid preemiaid ja diplomeid, nii kodumaiseid kui rahvusvahelisi, maalikunsti, vabagraafika, raamatuillustratsiooni ja eksliibriseloomingu eest. Ta on Kristjan Raua nimelise kunsti aastapreemia laureaat (1990), pälvinud Kultuurkapitali aastapreemia (1996), Konrad Mäe nimelise medali (1997), teda on autasustatud Valgetähe II klassi ordeniga.

1999.aastal valiti Jüri Arrak rahvahääletusel sajandi saja suurkuju hulka.Jüri Arraku isikunäitus maxit Estonia AS ruumides jääb avatuks kuni käesoleva aasta lõpuni.

Galerii-G OÜ : Vabaduse väljak 6 Tallinn : 644 8971 : info[ät]galeriig.ee website by